Anasayfa | Üyelerimiz | Ziyaretci Defteri | Haber Arşiv | İletişim
Sosyologum
Sosyologum
Yaşam Kalitesi
Havanı Koru!
"YENİ MEMUR YASA TASARISI: SPORTİF EĞİTİM UZMANLARININ AKIBETİ!"

GSGM TEŞKİLATINDA,2006 YILI ŞUBAT AYINDAN BERİ \\`SPORTİF EĞİTİM UZMANI\\` KADROLARINDA, SPOR YÖNETİCİLİĞİ BÖLÜMÜ MEZUNLARI İSTİHDAM EDİLMEKTEDİR! BU KADROYA ATANMAK İÇİN BESYO LARIN \\`SPOR YÖNETİCİLİĞİ\\` BÖLÜMÜ MEZUNU OLMA ŞARTI ARANMAKTADIR . ANTRENÖRLÜK VE BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMLERİ KABUL EDİLMEMEKTEDİR. SPOR YÖNETİCİLİĞİ BÖLÜMÜNÜ DİĞER BÖLÜMLERDEN AYIRAN BİRÇOK FARKLILIKLAR VARDIR. SPOR BRANŞLARI EĞİTİMİ VE ANATOMİ,FİZYOLOJİ, GENEL ANTRENMAN BİLGİSİ GİBİ ORTA DERSLER DIŞINDA OKUTULAN DERSLER, YÖNETİM BİLİMLERİ, SOSYOLOJİ, FELSEFE, MEDYA,İLETİŞİM, İKTİSAT,MUHASEBE, HUKUK ,SPOR PAZARLAMASI, ÖRNEK OLAY ANALİZ, REKREASYON, SPOR PSİKOLOJİSİ GİBİ  SOSYAL BİLİM ALANLARINDAN DERSLERDİR.BÖLÜMÜN AMACI TÜRK SPOR\\\'UNA HİZMET EDECEK, AKADEMİK SPOR KÜLTÜRÜ ALMIŞ, SPORA BİLİMSEL, FELSEFİ VE SOSYOLOJİK BİR OLGU OLARAK BAKABİLEN UZMAN SPOR YÖNETİCİLERİ(İLÇE,İL MÜDÜRLERİ)  YETİŞTİRMEKTİR. PEKİ BU BÖLÜMÜN KURULMA AMACI ,SPORU SİSTEMATİK VE BİLİMSEL BİR TEMELE OTURTACAK SPOR YÖNETİCİLERİ VE UZMANLARI YETİŞTİRMEK OLDUĞU HALDE,  YENİ YASA TASARISINDA, TASARIYA GÖRE YENİ İSTİHDAM EDİLECEK \\`GENÇLİK SPOR UZMAN YARDIMCILIĞI\\` VE \\`GENÇLİK SPOR UZMANI\\` KADROLARINA   NEDEN BESYO MEZUNU PROFESYONEL \\`SPOR YÖNETİCİLERİ\\`   DAHİL EDİLMEMEKTEDİR?ANCAK İKTİSAT,İŞLETME,HUKUK, SİYASAL MEZUNLARI BU KADROYA  BAŞVURABİLECEKTİR. BUNUN DÜNYADA BİR ÖRNEĞİ YOKTUR! BÖYLE BİR DURUM MESLEK AHLAKI BAĞLAMINDA NASIL AÇIKLANABİLİR? BIRAKALIM MESLEK AHLAKINI, ALANDA UYGULAMA VE UYGULAMA İÇİN TEORİK BİLGİ GEREKTİREN,  SOSYOLOJİDEN YÖNETİM BİLİMLERİNE, PSİKOLOJİDEN ANATOMİYE BİRÇOK BİLİM ALANIYLA İLİŞKİSİ OLAN  SPOR BİLİMLERİNİ VE TÜRK SPORUNU  PROFESYONEL  SPOR YÖNETİCİLERİ DEĞİL DE   BU ALANLA İLGİLİ EĞİTİM ALMAMIŞ \\`HUKUK VE İKTİSAT MEZUNLARI MI KALKINDIRACAKTIR! SPOR OLGUSUNDAKİ GELİŞMELERİ, YENİ EĞİLİMLERİ BU KİŞİLER Mİ TAKİP EDECEK VE RAPORLAR HAZIRLAYACAKTIR? REKREATİF VE ELİT SPOR BAĞLAMINDA DA SINIFLANDIRILAN SPOR UYGULAMALARINDA PROJELERİ BU KİŞİLER Mİ ÜRETİP YÖNETECEKTİR? ZATEN BEKÇİ-BAKICI KADROLARIYLA EŞDEĞERDE ÜCRET ALAN VE MESLEKLERİNE, TEŞKİLATINA YABANCILAŞTIRILAN SPOR EĞİTİM UZMANLARI(SPOR YÖNETİCİLERİ) BU TASARIYLA DAHA DA PASİFİZE EDİLECEKTİR! GEÇEN GÜNLERDE GÜNDEME GELEN TÜTÜN ALKOL KURUMUNUN SPOR SPONSORLUĞU YASA TASARISI VE TASARININ YANSIMASI OLAN  EFES PİLSEN KULÜBÜNÜN TASARI SONUCU KAPANMA NOKTASINA GELECEK OLMASI GİBİ BU TASARI DA TÜRK SPORUNA FAYDA SAĞLAMAYACAKTIR!  TABİİ Kİ BU BÖLÜMLER YOĞUN MEVZUAT BİLGİSİ GEREKTİREN \\`MÜFETTİŞLİK\\` KADROLARINA BAŞVURABİLİR. AMA BU KADRO BİR KARİYER VE MESLEKİ UZMANLIK KADROSUDUR. BU DURUMU KİMİN İZAH EDECEĞİNİ VE NASIL İZAH EDECEĞİNİ MERAK EDİYORUM!  
MEMUR YASA TASARISINDAKİ KONUYLA İLGİLİ MADDE 19\\\'UN  16.BENDİ DERHAL GÖZDEN GEÇİRİLMELİ VE YENİDEN DÜZENLENMELİDİR! TASARIDAKİ BU YANLIŞ UYGULAMA NE BİLİMLE NE DE MESLEK AHLAKIYLA AÇIKLANABİLİR! 
 
BU TASARI KONUSUYLA İLGİLİ OLARAK, SPOR DÜNYASININ AKTÖRLERİNİN, SPOR KULÜPLERİNİN, SPOR BİLİMCİLERİNİN TEPKİ KOYUP İTİRAZ ETMESİ,SPORTİF MESLEK ADAMLARININ TARİHSEL SORUMLULUĞUDUR!
 
KEREM ZELYURT
GSİM  SPORTİF EĞİTİM UZMANI-
MAR.ÜN.  DOKTORA ÖĞRENCİSİ

 
 
 
 

 
Bu Yazı 10.06.2010 12.49 Tarihinde   Tarafından Yazılmıştır...
Bu Yazı 3048 Kez Okunmuştur !
Diğer   Yazıları


Bu Yazıya Henuz Yorum Yapılmadı !
Bu Habere Yorum Yapmak İçin Üye Girişi Yapın !
Üye Değilseniz Üye Olmak İçin Tıklayın !
Sosyologum
Spor sosyolojisi
Suç Sosyolojisi
Sosyologum
Sosyal Danışman
Rehberlik
Sosyoloji Bölümleri
Sosyologum
Türk Sosyologları
Yabancı Sosyologlar
Genç Sosyologlar
SAYFAMIZI BEĞENDİNİZ Mİ?
Çok İyi
İyi
Kötü
Orta
Sosyologların geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Belirsiz
Çok iyi
Kötü
Kullanıcı
Adi :

Şifre :
  Üye Ol!
 
 
Metin Kılıç -- SIR (1. Baskı)
Etnisite ve Spor Metin Kılıç
ESWEBPORTAL © 2008
Programlama ve Tasarım 'ESDER Bilişim Kulübü'

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0